Personal Zone

Informacje o wydarzeniu

23.10.2015, Piątek, 20:33, 13muz, pl. Żołnierza Polskiego 2

Każda istota żywa posiada strefę osobistą, której przekroczenie wzbudza w niej dyskomfort, niepokój, odruch odsunięcia się, obrony lub ucieczki. Strefa osobista jest charakterystyczna dla ludzi i zwierząt, ale wyniki badań nad naturą roślin ujawniają istnienie takiej strefy także u nich. Badania dowodzą, ze rośliny odczuwają naruszenie ich bezpiecznej strefy i reagują na to w sposób negatywny, lecz jest to dla nas niezauważalne lub zauważalne dopiero po dłuższym czasie. Czy strefę osobistą mogą mieć również maszyny?

Kolejne rewolucje przemysłowe przyczyniają się do powstawania coraz bardziej skomplikowanych maszyn, które zmieniają nasze życie. Zbliżająca się kolejna rewolucja przemysłowa wykorzysta maszyny wyposażone w sztuczną inteligencję (AL). Do ich budowy potrzebna jest nie tylko wiedza techniczna, ale także osiągnięcia nauk przyrodniczych i humanistycznych. Powstanie nowa forma życia – sztuczne życie (AL), z którym będziemy musieli nauczyć się współistnieć. Jakie ono będzie? Czy będzie miało cechy istot żywych? 

Prezentowana praca jest interaktywną rzeźbą-maszyną (sztuczną istotą) o pewnym poziomie inteligencji. Kontroluje strefę wokół siebie. Nie niepokojona żyje własnym życiem. Niepokoi się, gdy wyczuje w pobliżu obecność człowieka. Zbytnie zbliżenie się intruza narusza jej strefę osobistą – wtedy rzeźba odchyla się, aby uniknąć kontaktu.

Rzeźba została wykonana z wykorzystaniem mikrokomputera open-source Arduino oraz wolnego oprogramowania.

 

Powiązani artyści