From DNA to NSA

Informacje o wydarzeniu

23.10.2015, Piątek, 20:33, 13muz, pl. Żołnierza Polskiego 2

“Rząd z pomocą operatorów telekomunikacyjnych, w tym AT&T,  zaangażował się w masowy, nielegalny monitoring komunikacji krajowej i zapisów komunikacji prowadzonej przez zwykłych Amerykanów od co najmniej 2001r.”

Od Snowdena wszyscy wiemy, że NSA, amerykańska agencja wywiadowcza, zdobywa informacje od obywateli bez prawdziwego celu. Google, Facebook i inne media społecznościowe są wykorzystywane przez informatorów NSA jako dostawcy informacji. Obecnie prywatność stoi pod znakiem zapytania, staje się niejasnym i skomplikowanym pojęciem. E-maile, czaty, zdjęcia, przyjacielskie relacje, nastroje, emocje - wszystkie te informacje, którymi tak chętnie się dzielimy będą odwzorowywane na światowej mapie zachowań konsumenckich.

Dzielimy się informacjami w mediach społecznościowych, rozpowszechniamy nasze dane ge-netyczne nawet tego nie zauważając. Gumy do żucia, włosy, ślady ust na naszych kubkach do kawy zawierają informację genetyczną i nie jesteśmy świadomi inwigilacji w zakresie genety-ki.. „Powinniśmy być zaniepokojeni, ponieważ nie wiemy jeszcze, jak nasze DNA może być wykorzystane przeciwko nam w przyszłości”, mówi Heather Dewey-Hagborg, artysta, który tworzy portrety nieznajomych w oparciu o DNA pobrane losowo ze śmieci.

Projekt NSA “Od DNA do NSA” stawia nam wiele pytań.

Działanie DNA do NSA polega na tworzeniu laboratorium metodą „zrób to sam”, w którym można będzie wyodrębnić ciągi łańcuchów DNA zwiedzających. Używając popularnych produktów widzowie mogą zastosować łatwy proces typu  „zrób to sam” i  zobaczyć jak wyglądają ich łańcuchy DNA.

Zwiedzający, po przejściu wszystkich 5 kroków, mogą wybrać opcję wymieszania swojego materiału genetycznego z materiałem innych osób i utworzenia nowego, wspólnego DNA. W tym celu na powierzchni wystawienniczej ustawiony jest specjalny  blender.

Część instalacji tworzy 5 komputerów Raspberry pi, które przesyłają strumieniowo publiczne dane DNA z internetowych baz danych. Następnie dane te są przetwarzane na dźwięk i obraz pokazywany na różnych monitorach.

Zastosowano unikatowy islandzki model badania DNA, poprzednio stosowany przez islandzką firmę deCODE. Ze względu na „czystość” genetyczną mieszkańców Islandii, rząd dał prawo firmie deCODE do skanowania DNA obywateli. Na przestrzeni lat i ze względu na różne poziomy prywatności i anonimowości stosowane przez firmę, rząd ograniczył zakres używania danych przez deCODE tylko do jednej podgrupy. DeCODE przeszła różne zawirowania finansowe i aby uniknąć bankructwa zintegrowała międzynarodowe firmy inwestycyjne typu joint venture osiągając tym samym wartość 485 milionów USD. Po kolejnych różnych fazach, dane islandzkie dostały się w ręce chińskiej spółki wydobywczej, która obecnie zarządza islandzkimi danymi DNA stosując się do ograniczeń i zasad anonimowości.

Model biznesowy DNA, mechanizmy ochrony danych, które rządy mogą „zapewnić”obywatelom w zakresie ich DNA, etyka na globalnym rynku, korzyści społeczne, wykorzystanie podobieństw danych DNA jako nowej sieci społecznej, gdzie twoim przyjacielem jest człowiek o najbardziej zbliżonym do twojego kodzie DNA, algorytmy oparte na kodzie DNA jako nowe determinanty naszego życia społecznego – wszystkie te nowe kwestie pojawiają się tu jeśli chodzi o naszą prywatność. Definicja projektu brzmi: Projekt „Od DNA do NSA” dotyka tych wszystkich zagadnień, łącząc, modulując i zniekształcając zmienne, wyświetlając dane na wiele sposobów oraz dokonując stwierdzeń i wydając manifesty. Nie oferujemy rozwiązań,  przysparzamy bólu głowy.