Light Topology / Onformative

Informacje o wydarzeniu

23.10.2015, Piątek, 19:13, 13muz, Plac Żołnierza Polskiego 2, Szczecin

LIGHT TOPOGRAPHY - INTERAKTYWNA INSTALACJA ŚWIETLNA

Bada nasz brak zdolności prawidłowej interpretacji otoczenia. Ponad dwieście nierównych piramid jest zamontowanych wewnątrz kwadratowej ramki o wymiarach jednego metra na jeden metr. Łapie ona światło z całego otoczenia i odbija jego część na pobliskich obiektach. Duże okno wychodzi na krajobraz, który nie jest nieruchomy, ale stale się zmienia.
 
Widz musi poświęcić trochę czasu, aby doświadczyć tych zmian i by je zinterpretować. Krajobraz jest celowo wykonany w formie abstrakcyjnej, trójwymiarowej kompozycji. Jego funkcja jest czysto estetyczna. Został wybrany w drodze wielu doświadczeń badających jego zdolność do przekształcenia kolorowego światła pochodzącego ze źródła światła, na  płaskiej, kolorowej powierzchni (każda twarz odbija kolor, który pada na nią prostopadle plus część promieni, które od bijają się od otaczających twarzy).
 
W tej  instalacji został wykorzystany algorytm Voronoi, który był używany jako wzorzec do generowania nierównego krajobrazu. Konstrukcje geometryczne diagramów Voronoi często występują w naturze: w komórkach, pęcherzykach powietrza, i kryształach. Tworzą charakterystyczne dążące do równowagi granice. Ale nie mamy pojęcia o jego skali: to można postrzegać zarówno jako naturalną geometrię liścia oglądanego pod mikroskopem lub skalistą panoramę oglądaną z okna samolotu lecącego nad Alpami.

Statyczny obraz został wybrany spośród nieskończonej liczby potencjalnych możliwości, a  i tak pod wpływem działania światła ulega zmianom. 


Photo © Onformative
 

Powiązani artyści